ZW-09-12-L-D-400-525
Part Number:
ZW-09-12-L-D-400-525
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height :
0.400" (10.160mm)
Length - Tail :
0.525" (13.335mm)
Number of Positions :
18
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)