TW-16-12-T-S-662-280
Part Number:
TW-16-12-T-S-662-280
Description:
CONN BRD STACK 2.00 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating) :
0.168" (4.267mm)
Length - Stack Height :
0.662" (16.815mm)
Length - Tail :
0.280" (7.112mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.079" (2.00mm)