FW-06-03-G-D-115-220-P-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-06-03-G-D-115-220-P-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 12POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.335" (8.509mm)
Length - Post (Mating) :
0.220" (5.588mm)
Length - Stack Height :
0.115" (2.921mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)