ZW-16-12-L-S-693-087
Part Number:
ZW-16-12-L-S-693-087
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height :
0.693" (17.602mm)
Length - Tail :
0.087" (2.210mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)