ZW-07-10-G-D-272-243
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-07-10-G-D-272-243
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.315" (8.000mm)
Length - Stack Height :
0.272" (6.909mm)
Length - Tail :
0.243" (6.172mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)