HW-10-10-T-D-552-SM
Part Number:
HW-10-10-T-D-552-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) :
0.213" (5.410mm)
Length - Stack Height :
0.552" (14.021mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)