HPW-05-04-T-S-430-275
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HPW-05-04-T-S-430-275
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.200" POWER BOARD STACKER
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.795" (20.193mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
0.430" (10.922mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.200" (5.08mm)