ZW-16-09-L-S-200-410
Part Number:
ZW-16-09-L-S-200-410
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.120" (3.048mm)
Length - Stack Height :
0.200" (5.080mm)
Length - Tail :
0.410" (10.414mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)