ZW-10-13-G-S-500-500
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-10-13-G-S-500-500
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 10POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.500" (12.700mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)