ZW-09-20-T-D-588-290
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-09-20-T-D-588-290
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 18POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.252" (6.400mm)
Length - Stack Height :
0.588" (14.935mm)
Length - Tail :
0.290" (7.366mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
18
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)