ZW-04-12-S-D-591-093
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-04-12-S-D-591-093
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.346" (8.788mm)
Length - Stack Height :
0.591" (15.011mm)
Length - Tail :
0.093" (2.362mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)