FW-04-03-F-D-250-090
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-04-03-F-D-250-090
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.340" (8.636mm)
Length - Post (Mating) :
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)