JW-06-04-TM-S-430-160
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
JW-06-04-TM-S-430-160
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
.156" FLEX STACK, POWER FLEXIBLE
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.680" (17.272mm)
Length - Post (Mating) :
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height :
0.430" (10.922mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.156" (3.96mm)