ZW-11-20-L-S-500-150
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-11-20-L-S-500-150
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 11POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.480" (12.192mm)
Length - Stack Height :
0.500" (12.700mm)
Length - Tail :
0.150" (3.810mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
11
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)