ZW-07-14-S-S-955-315
Part Number:
ZW-07-14-S-S-955-315
Description:
CONN BRD STACK .100" 7POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height :
0.955" (24.257mm)
Length - Tail :
0.315" (8.000mm)
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)