HW-16-08-T-S-264-133
Part Number:
HW-16-08-T-S-264-133
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.133" (3.378mm)
Length - Stack Height :
0.264" (6.706mm)
Length - Tail :
0.133" (3.378mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)