TW-05-07-F-D-375-120
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
TW-05-07-F-D-375-120
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.752" (19.101mm)
Length - Post (Mating) :
0.257" (6.528mm)
Length - Stack Height :
0.375" (9.525mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)