ZW-16-20-T-S-765-116
Part Number:
ZW-16-20-T-S-765-116
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.249" (6.325mm)
Length - Stack Height :
0.765" (19.431mm)
Length - Tail :
0.116" (2.946mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)