ZW-08-19-G-S-236-547
Part Number:
ZW-08-19-G-S-236-547
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.547" (13.894mm)
Length - Stack Height :
0.236" (5.994mm)
Length - Tail :
0.547" (13.894mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)