HPW-04-04-T-S-275-275
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HPW-04-04-T-S-275-275
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 4POS 0.2 STACK T/H TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.640" (16.256mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
0.275" (6.985mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
4
Number of Rows :
1
Pitch :
0.200" (5.08mm)