ZW-08-13-G-S-811-182
Part Number:
ZW-08-13-G-S-811-182
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.237" (6.020mm)
Length - Stack Height :
0.811" (20.599mm)
Length - Tail :
0.182" (4.623mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)