ZW-16-12-T-S-751-169
Part Number:
ZW-16-12-T-S-751-169
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height :
0.751" (19.075mm)
Length - Tail :
0.169" (4.293mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)