ZW-03-14-S-D-1250-090
Part Number:
ZW-03-14-S-D-1250-090
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height :
1.250" (31.750mm)
Length - Tail :
0.090" (2.286mm)
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)