ZW-16-11-T-S-630-162
Part Number:
ZW-16-11-T-S-630-162
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.138" (3.505mm)
Length - Stack Height :
0.630" (16.002mm)
Length - Tail :
0.162" (4.115mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)