ZW-08-14-G-S-970-230
Part Number:
ZW-08-14-G-S-970-230
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height :
0.970" (24.638mm)
Length - Tail :
0.230" (5.842mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)