ZW-08-12-G-S-645-094
Part Number:
ZW-08-12-G-S-645-094
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.291" (7.391mm)
Length - Stack Height :
0.645" (16.383mm)
Length - Tail :
0.094" (2.388mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)