ZW-16-10-T-S-678-055
Part Number:
ZW-16-10-T-S-678-055
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.097" (2.464mm)
Length - Stack Height :
0.678" (17.221mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)