ZW-14-20-T-S-735-265
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-14-20-T-S-735-265
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height :
0.735" (18.669mm)
Length - Tail :
0.265" (6.731mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)