ZW-07-12-T-D-590-275
Part Number:
ZW-07-12-T-D-590-275
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.165" (4.191mm)
Length - Stack Height :
0.590" (14.986mm)
Length - Tail :
0.275" (6.985mm)
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)