ZW-03-11-S-D-629-091
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-03-11-S-D-629-091
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height :
0.629" (15.977mm)
Length - Tail :
0.091" (2.311mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)