ZW-07-20-G-S-550-275
Part Number:
ZW-07-20-G-S-550-275
Description:
CONN BRD STACK .100" 7POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.305" (7.747mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.275" (6.985mm)
Pitch :
0.100" (2.54mm)