DW-10-20-F-S-787
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
DW-10-20-F-S-787
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.233" (5.918mm)
Length - Stack Height :
0.787" (20.000mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)