ZW-16-15-T-S-291-248
Part Number:
ZW-16-15-T-S-291-248
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.091" (2.311mm)
Length - Stack Height :
0.291" (7.391mm)
Length - Tail :
0.248" (6.299mm)
Number of Positions :
16
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)