ZW-08-15-T-D-241-195
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-08-15-T-D-241-195
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.194" (4.928mm)
Length - Stack Height :
0.241" (6.121mm)
Length - Tail :
0.195" (4.953mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)