ZW-06-20-T-D-588-290
Part Number:
ZW-06-20-T-D-588-290
Description:
CONN BRD STACK .100" 12POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.252" (6.400mm)
Length - Stack Height :
0.588" (14.935mm)
Length - Tail :
0.290" (7.366mm)
Number of Positions :
12
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)