ZW-04-14-L-D-846-118
Part Number:
ZW-04-14-L-D-846-118
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.466" (11.836mm)
Length - Stack Height :
0.846" (21.488mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)