HW-08-13-T-S-520-110
Part Number:
HW-08-13-T-S-520-110
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.600" (15.240mm)
Length - Stack Height :
0.520" (13.208mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)