HW-07-15-L-S-375-113
Part Number:
HW-07-15-L-S-375-113
Description:
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.142" (3.607mm)
Length - Stack Height :
0.375" (9.525mm)
Length - Tail :
0.113" (2.870mm)
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)