TW-04-03-F-D-222-117
Part Number:
TW-04-03-F-D-222-117
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.535" (13.589mm)
Length - Post (Mating) :
0.196" (4.978mm)
Length - Stack Height :
0.222" (5.638mm)
Length - Tail :
0.117" (2.972mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)