HW-12-16-T-S-297-SM-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-12-16-T-S-297-SM-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black, Natural
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.380" (9.650mm)
Length - Post (Mating) :
0.083" (2.108mm)
Length - Stack Height :
0.297" (7.544mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
12
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)