TW-04-09-F-D-244-063
Part Number:
TW-04-09-F-D-244-063
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.456" (11.582mm)
Length - Post (Mating) :
0.149" (3.785mm)
Length - Stack Height :
0.244" (6.198mm)
Length - Tail :
0.063" (1.600mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.079" (2.00mm)