HW-03-11-T-D-715-SM-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-03-11-T-D-715-SM-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black, Natural
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating) :
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height :
0.715" (18.161mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)