HW-04-09-F-D-429-SM
Part Number:
HW-04-09-F-D-429-SM
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD GOLD
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.665" (16.891mm)
Length - Post (Mating) :
0.236" (5.994mm)
Length - Stack Height :
0.429" (10.900mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)