HW-10-08-T-S-394-SM-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-10-08-T-S-394-SM-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.071" (1.803mm)
Length - Stack Height :
0.394" (10.008mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)