HW-08-12-T-S-765-150
Part Number:
HW-08-12-T-S-765-150
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height :
0.765" (19.431mm)
Length - Tail :
0.150" (3.810mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)