HW-07-07-T-D-225-071
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-07-07-T-D-225-071
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating) :
0.134" (3.404mm)
Length - Stack Height :
0.225" (5.715mm)
Length - Tail :
0.071" (1.803mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)