HW-03-15-S-S-280-258-002
Part Number:
HW-03-15-S-S-280-258-002
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.092" (2.337mm)
Length - Stack Height :
0.280" (7.112mm)
Length - Tail :
0.258" (6.553mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)