ZW-06-12-G-S-665-194
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
ZW-06-12-G-S-665-194
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN BRD STACK .100" 6POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.171" (4.343mm)
Length - Stack Height :
0.665" (16.891mm)
Length - Tail :
0.194" (4.928mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)