ZW-04-10-L-D-561-125
Part Number:
ZW-04-10-L-D-561-125
Description:
CONN BRD STACK .100" 8POS
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.144" (3.658mm)
Length - Stack Height :
0.561" (14.250mm)
Length - Tail :
0.125" (3.180mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)