DW-08-20-F-S-844
Part Number:
DW-08-20-F-S-844
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.176" (4.470mm)
Length - Stack Height :
0.844" (21.438mm)
Length - Tail :
0.110" (2.794mm)
Number of Positions :
8
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)